Sıkça Sorulan Sorular

Aldığım ürünü yetkili servise monte ettirmenin avantajı nedir ve ürün garantisini etkiler mi?

Aldığınız ürünü yetkili servise monte ettirerek, montaj esnasında ürüne zarar gelme riskini engellersiniz. Ürünü doğru ve verimli kullanabilmek için teknik bilgi alabileceğiniz gibi, yedek parça ve aksesuar seçenekleri hakkında bilgi alarak ürünü daha kullanışlı hale getirebilirsiniz. Ayrıca, montaj hatası kaynaklı arızaların da garanti kapsamına alınmasını sağlayabilirsiniz.

Hangi temizlik malzemesini kullanmalıyım?

Asit içerikli temizlik malzemeleri ürünün kararmasına sebep olabilir. Bu nedenle ürün yüzeyini sıvı deterjan yerine yumuşak bir bez ve ılık sabunlu suyla ya da montaj talimatında belirtilen Maratem 209 ile temizleyerek ürünün kararmasını engelleyebilirsiniz.

Banyo buharı ürün yüzeyine olumsuz etki eder mi?

Evet. Banyo buharı ürün yüzeyinde paslanma, kabarma gibi aşınmalara neden olur. Ayrıca seramik yüzeylerin temizliğinde kullanılan asit içerikli temizlik malzemelerinin armatür yüzeyine temas etmemesine dikkat etmenizi öneririz.

Ürünlerin bulunduğu mekânlarda ortam havalandırmasının önemi nedir?

Ürün yüzeylerinin daha sağlam ve uzun ömürlü olması için ortam havalandırması büyük önem taşır. Ürün yüzeylerinde oksitlenme, yeşerme ve paslanma gibi aşınmalar görülmemesi için ürünlerin bulunduğu mekanların mutlaka havalandırmasını öneririz.

Seramik ve lavabo temizliğinde kullanılan temizlik malzemelerinin armatürüme zararı olur mu?

Ürünlerinizin kararmaması ve uzun ömürlü olması için asit içerikli temizlik malzemelerinin armatüre temas etmemesine dikkat edin. Kimyasal ile temas eden ürününüzü hemen bol su ile yıkayarak ürün yüzeyine zarar gelmesini önleyebilirsiniz.

Tesisat kaynaklı sorunlar nelerdir? Montaj yaptırırken nelere dikkat etmeliyim?

Armatürünüzün gürültüsüz çalışması için montajın temiz su tesisatı tekniğine uygun yapılması ve çekilen tesisatın duvar içinde sağlam biçimde sabitlenmesi gerekir. Sızdırmazlık elemanlarının tesisattan gelen parçacıklardan dolayı zarar görmemesi ve fonksiyonel görevlerini yerine getirebilmesi için montaj öncesi mutlaka tesisat yıkaması yapılmalıdır. Sıcak ve soğuk su tesisatlarının ters çekilmesi durumunda ürünler çalışmayacağından (özellikle termostatik) seramik uygulama öncesi tesisat kontrol edilmelidir.

Kuyu suyu ürünlerde sorun yaratır mı?

Analizi yapılmamış kuyu suyu kullanımı armatürden önce insan sağlığını tehdit eder. Kullanım öncesi mutlaka analiz yaptırmanızı öneririz. Yeterli basınç olmayacağından kombi ya da şofben çalışmayabilir ve sıcak su alınamayabilir. Kuyudan gelen parçacıklardan dolayı açma kapama sisteminin zarar görme riski yüksektir. Şebeke suyuna göre daha sert ve aşındırıcı olması sebebiyle ürünün iç kısımlarında göremediğiniz aşınmalara sebep olabilir.

Kireç kırıcılı ibaresi ile satılan duş başlığı ve el duşu gibi ürünlerin kendi kendini temizleme özelliği var mı?

Ürünlerin kendi kendini temizleme özelliği yoktur, fakat kireç kırıcılı ürünlerimizin plastik nozüllerine bastırarak kirecin daha kolay temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Açma kapama sistemlerinde kullanılan (kartuş) mekanizmalar hangi durumlarda sertleşir ve işlevini kaybeder?

Basınç ve sıcaklığın TSE standartlarının üstünde olması kartuşa zarar verir. Ürün yüzeyinin aşındırıcı kimyasallarla temizlenmesi, çift kumandalı ürünlerin kapama sırasında zorlanması, armatür montajından önce tesisat yıkaması yapılmadığı için tesisattan gelen parçacıklar açma kapama sistemine zarar verir. Ayrıca seramik disklerde çizilme, çapak ve tortu oluşumuna yol açar.

Güneş enerji sistemiyle birlikte termostatik ürün kullanabilmek için ne yapmalıyım?

Termostatik ürünün verimli bir şekilde çalışabilmesi için sıcak ve soğuk tesisatındaki dinamik sıcak ve soğuk su basıncının minimum 1 bar olması gerekir. Bu sistemlerde sıcak su depodan geldiği için basınç çok fazla olmaz ve sıcak su ile soğuk su arasındaki basınç farkı 1.5 bar üstüne çıktığında sıcaklık ayarlanamaz. Sıcak su basıncını artırabilmek ve termostatik ürününüzü güneş enerji sistemiyle sağlıklı bir şekilde kullanabilmeniz için tesisatınıza hidrofor sistemi kurulmasını öneririz.

Termostatik armatürler neden 38 dereceye ayarlı?

Termostatik kartuş sayesinde, sıcak ve soğuk su belli oranlarda birbirine karıştırılır. Bu özellik, suyun istenilen sabit sıcaklıkta ve debide güvenle kullanımını sağlar. Ayrıca Avrupa standartlarına uygun olarak, 38 derecenin insan vücudunun dayanabileceği ideal sıcaklık olarak kabul edildiği için, termostatik armatürler çıkış su sıcaklığı 38 dereceye ayarlanmış olarak üretilir.

Fotoselli ürünler nasıl çalışır?

Fotoselli armatürler yaydıkları şifreli IR (Infrared-Kızılötesi) sinyallerin geri yansımalarının alıcı tarafından işlenmesi ile çalışır. Fotoselli sistemde IR sinyaller yaklaşık 15 cm menzillidir ve karanlıkta dahi fotoselli musluğun çalışmasını sağlar. Çok az elektrik harcar, sessiz çalışırlar ve montajları normal musluk montajı kadar kolaydır. SST elektronik armatürler ise insan vücudunun armatür çevresinde oluşturduğu elektromanyetik alan değişimini algılayarak çalışır.

Eviye bataryasını banyo lavabosuna takabilir miyim?

Eviye ve lavaboların batarya delik ölçüleri uyumludur. Fakat lavabo yüzeyinin deforme olmaması için seramik lavaboya takılacak eviye bataryasının dönen gövdesinin sabit bir bilezik üzerine oturmasına dikkat etmenizi öneririz.

Her el duşu her bataryaya olur mu?

Artema el duşlarının hepsi Artema bataryalar ile uyumludur. Fakat farklı marka bataryalar ile Artema el duşları uyumlu olmayabilir.

Kumanda panelini nasıl temizlemeliyim?

Ürününüzün yüzeyini sıvı deterjan yerine yumuşak bir bez ve ılık sabunlu suyla ya da montaj talimatında belirtilen Maratem 209 ile temizleyerek ürünün kararmasını engelleyebilirsiniz. Kimyasal malzemeler ürünün görüntüsünü olumsuz etkileyebilir.

Tüm kumanda panelleri birbirine uyumlu mu? Mevut panelimin yerine istediğim paneli alabilir miyim?

Tüm kumanda panelleri birbirine uyumlu değildir. Uyumlu ürünler için fiyat listesini inceleyebilirsiniz.

Kuyu suyu kullanmak ürüne zarar verir mi?

Şebekeden gelecek olan kum, çakıl ve benzeri parçacıklar ürünün fonksiyonel çalışmasını olumsuz yönde etkileyeceği için daire girişlerine filtre valf takılmasını öneririz.

Binadaki su basıncının yüksek olması ürüne zarar verir mi? Ne yapmalıyım?

Ürünlerinizin sağlıklı şekilde çalışabilmesi için önerilen basınç aralığı 0,5-10 bardır. Yüksek basınçlı mekânlarda ürünün fonksiyonunu yerine getirebilmesi için tesisat ana girişine veya daire girişine basınç düşürücü takılmasını öneririz.

Su tasarrufu sağlayan gömme rezervuarlarınız var mı?

740-xxxx-02 (ürün kodunun sonunda 02 olan ürünler) kodlu ürünlerimiz su tasarruflu ürünlerimizdir. Standart rezervuarlar 3/6 L ile yıkama yaparken su tasarruflu ürünlerimiz 2,5/4 L ile yıkama yaparak su tasarrufu sağlıyor.

Ürünün doldurma grubu kaç desibel ses ile çalışır?

İnsan kulağını rahatsız etmeyecek bir seviye olan 20 desibel ses ile çalışır.

Fotoselli gömme rezervuar nasıl çalışıyor?

Üründe kullanılan fotoselli algılayıcılar kızıl ötesi görülmeyen bir ışık gönderir. Fotoselli algılayıcı bir kişinin, asgari gecikme süresinin dolmasından sonra algılama mesafesinin uzaklaştırılmasının ardından kumanda edilecek şekilde ayarlanmıştır. Su akışı başlar ve klozet temizlenir. Algılama mesafesi objenin yansıtma özelliğine bağlıdır. Kullanıcı algılama mesafesinden çıktıktan 3 sn sonra yıkama işlemi gerçekleşir. Fotoselli Gömme Rezervuar Sistemi otomatik olarak bir sonraki kullanıcıya temiz bir kullanım alanı bırakır.

Gömme rezervuarlar kaç kilogram taşır?

Gömme rezervuarlarımız 400 kg taşıma kapasitesine sahiptirler.

Ürün montajında özellikle kaçınmam, dikkat etmem gereken şeyler neler?

Ara musluğun olması gerekenden aşağıya bağlanması pnömatik köprünün çalışmamasına neden olur ve ürün kullanılamaz. Panel bağlantı çerçevesinin aşağıya doğru kaydırılması durumunda pnömatik panelin butonu çarpar. Mekanik üründe panel basma çubukları karşı yuvaya oturmayacağı için ürünün sızdırmasına neden olur. Ayrıca doldurma grubu takılmadan önce tesisatın yıkanması gerekir.

Ürün üzerine yapılan sıva işlemi ürünün çalışmasına olumsuz etki eder mi?

Sıva işlemi kalın ya da uygunsuz yapılırsa gövde içe doğru baskı yapar ve iç takımların sıkışıp çalışmamasına neden olur.

Ürünü alçıpan duvara monte edebilir miyim? Alçıpan uygulamalı ürünlerin montajında nelere dikkat etmeliyim?

Alçıpan uygulamalı gömme rezervuarların önü ve arkası montaj sırasında kapatılmazsa gövde zamanla dışa doğru esneyerek iç takımların çalışmamasına ve sızdırmasına yol açabilir. Alçıpan uygulamalı ürünlerin montajında konstrüksiyon metal ayaklarının vidalanması, konstrüksiyon ve alçıpanın tam olarak birbirine değmesi gerekir. Panel bağlantı çerçevesi de yerine tam olarak takılmalıdır.

Gömme rezervuar için ne kadar duvar kalınlığı gerekir?

Minimum 12 cm duvar kalınlığı gerekir. Eğer rezervuar duvara gömülemez ise set yapılması gerekir. Setin kalınlığı ise sıva ve seramik kalınlığı düşünüldüğünde 15 cm'ye kadar çıkabilir.