Eczacıbaşı Hijyen Projesi

Eczacıbaşı Topluluğu’nun Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) fiziksel koşullarını iyileştirmek hedefiyle Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) işbirliğiyle yürüttüğü Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında, Maçka Esiroğlu 75. Yıl İMKB YBO’daki çalışmalar tamamlandı. Okulun tesisat altyapısının MEB tarafından onarılmasının ardından, derslik ve pansiyon bölümlerindeki tuvalet ve banyoları kapsayan yaklaşık 2.000 m2’lik alan, VitrA ve Artema’nın ürünleriyle yenilendi, 5.914 m2 karo döşendi, 1.836 ürün monte edildi. İpek Kağıt markalarından Selpak tüm öğrencilere kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi verdi, okula temizlik kağıdı desteği yaptı. Pek çok uluslararası ödüle layık görülen projeye, Eczacıbaşı Girişim de temizlik ürünleriyle katkı sağlarken, Topluluk çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri okulun yetenekli öğrencileri için, müzik ve ebru çalışmalarında kullanılmak üzere malzeme temin etti. Ayrıca, 27 Mart’ın Dünya Tiyatrolar Günü olması vesilesiyle, okulda bir pandomim gösterisi gerçekleştirildi. 

Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşullarına kavuşan öğrencilerin heyecanını paylaşmak amacıyla, 27 Mart 2012 tarihinde okulda düzenlenen törene; Trabzon Valisi Dr. Recep Kızılcık, Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı, Eczacıbaşı Holding Kurumsal İletişim ve Sürdürülebilir Kalkınma Grup Başkanı Okşan Atilla Sanön, Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkanı Hüsamettin Onanç ve İpek Kağıt Genel Müdürü Sertaç Nişli’nin yanı sıra, yerel yöneticiler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende konuşan Faruk Eczacıbaşı, “Çocuklarımıza çağdaş dünyanın olanaklarının yanı sıra, hak ettikleri duygusal ve fiziksel ortamları sunmanın, onlara en iyi eğitimi vermek kadar öncelikli bir sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında fiziksel koşullarının iyileştirilmesi için gösterilen özen, yeni beceriler kazanmaları için verilen eğitimler ve yalnızca onlar için tasarlanan sosyal projelerin; YBO’lardaki çocukların hayata ve geleceğe farklı bir pencereden bakmasına katkı sağladığını umuyoruz.” dedi. Konuşmaların ardından, konuklar, öğrencilerin gitar resitali ve şiir dinletisini dinledi, okulun yenilenen tuvalet ve banyolarını gezdi.

Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında bugüne kadar Adana, Adıyaman, Artvin, Bilecik, Bitlis, Çorum, Diyarbakır, Erzincan, Erzurum, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Mardin, Muş, Samsun, Sivas, Şanlıurfa, Trabzon ve Van’daki 22 okulda çalışmalar tamamlandı. Bu okullar için 84.276 m2 karo ve 56.377 parça ürün (lavabo, klozet, helataşı, pisuvar, armatür, duş teknesi ve kabini vb) temin edildi. 2013’te ise Gaziantep, Hatay, Kahramanmaraş, Ordu ve Trabzon’daki 7 okulda çalışma yapılacak.