Artema Geri Dönüşüm Projesi ile Avrupa Birliği Çevre Ödülü Finalisti Oldu

Eczacıbaşı Yapı Gereçleri, Artema markasının geliştirdiği “Metal Talaşlarının Yerinde Geri Dönüşümü” isimli projeyle “Sürdürülebilirlik İçin İnovasyon” temalı Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı’nda, “Süreç” kategorisinde finalist oldu. TÜSAD ve Bölgesel Çevre Merkezi (REC)) tarafından düzenlenen "Avrupa Birliği Çevre Ödülleri Türkiye Programı" töreninde; ödülü Eczacıbaşı Yapı Gereçleri adına Artema Üretim Tesisi Direktörü Oktay Pehlevan, Avrupa Komisyonu Türkiye Delegasyonu Başkanı Jean Maurice Ripert ve Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış’ın elinden aldı. “Yönetim”, “Ürün” ve “Süreç” başlıkları altında finale kalan firma ve projelerin isimleri, https://ec.europa.eu/environment/awards adresindeki internet sitesi aracılığıyla duyuruldu.

Avrupa Birliği Komisyonu Çevre Genel Müdürlüğü, projenin; Artema’nın çevre dostu çözümler sunabilme becerisiyle, sosyal sorumluluk alanındaki duyarlılığını birleştirdiğini ifade etti. Blue Life anlayışı doğrultusunda; tüm üretim, tasarım ve yönetim süreçlerine enerji ve doğal kaynak tasarrufuna yönelik çalışmalar yürüten Artema’yı “geleceğe yön veren şirketler” arasında konumlayan Genel Müdürlük; günümüzde eko-inovasyona yapılan yatırımların rekabetçi ekonomilerin lokomotifi olduğunu vurguladı.

Ödül törenine katılan tüm finalistler, “EU Business Awards for the Environment” (AB Çevre Ödülleri) doğal katılımcılarıydı. AB Çevre Ödülleri programı, 27 üye ve AB’ye katılım sürecindeki aday ülkelerde düzenlenen bir dizi ulusal çevre ödülü kapsamında, 2004 yılından bu yana Avrupa Komisyonu tarafından yürütülüyor. Ödül programı; AB’deki en ileri görüşlü, sorumluluk sahibi ve yenilikçi şirketlerin, çevresel ve sosyal sorumluluk politikalarını ölçümlüyor. İki yılda bir açılan başvurular sonucunda toplanan projeler arasından inovasyon, ekonomik sürdürülebilirlik ve çevre koruma hedeflerini başarıyla bir araya getiren kuruluşlar ödül sahibi oluyor. Geçmiş yıllarda beş ödül kategorisinde (Yönetim, Ürün, Süreç, Uluslararası Kurumsal İşbirlikleri, İşletmeler ve Biyoçeşitlilik) yarışan kuruluşlar arasında Türkiye’den kuruluşlar da yer aldı. Egemen Bağış ve Jean Maurice Ripert, Türkiye Programı Ödül Töreni’ndeki konuşmalarında, AB Çevre Ödüllerinin öneminin altını çizerek, Türkiye’den daha fazla sayıda kuruluşun sürdürülebilirlik ve inovasyon alanlarındaki çalışmalarıyla ödüllere başvurmaları çağrısını yaptılar. Başvuru sürecine ve seçilen projelere dair bilgi edinmek için Avrupa Birliği Çevre Ödülleri’nin internet sitesi ziyaret edilebilir.