Eczacıbaşı Hijyen Projesi, Yeni Okullarla Büyüyecek.

35 okulu, daha çağdaş koşullara kavuşturan proje, 5 yıl uzatıldı. Eczacıbaşı Topluluğu’nun, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) işbirliğiyle Yatılı Bölge Ortaokulları’nın (YBO) fiziksel koşullarını iyileştirmek hedefiyle 2007 yılından bu yana yürüttüğü Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında, Aksaray Eskil Atatürk YBO’daki çalışmalar tamamlandı. Çağdaş, kaliteli ve sağlıklı yaşam koşullarına kavuşan öğrencilerin heyecanını paylaşmak amacıyla 4 Kasım 2014 tarihinde okulda düzenlenen törende, MEB ile yapılan protokolün uzatılarak, projenin 2015 yılından itibaren 5 yıl (2015-2020) daha süreceği ve kapsamı daha da zenginleştirilerek 25 okulda uygulanacağı açıklandı. Böylece, Eczacıbaşı Hijyen Projesi ile 12 yılda toplam 60 YBO’ya ulaşılmış olacak.​

Pek çok uluslararası ödüle layık görülen Eczacıbaşı Hijyen Projesi’nin 2007-2014 döneminde, Adana’dan Artvin’e, Çorum’dan Mardin’e, 29 ildeki 35 YBO yer alıyor. Yaklaşık 17.000 öğrencinin eğitim gördüğü okullar için, VitrA ve Artema tarafından toplam 135.000 m2 karo, 51.720 parça ürün temin ediliyor.

Eskil Atatürk YBO’da düzenlenen törene; Eczacıbaşı Holding Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Faruk Eczacıbaşı ve Eczacıbaşı Yapı Ürünleri Grubu Başkan Yardımcısı Zeki Şafak Ozan, Milli Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürü Funda Kocabıyık’ın yanı sıra, yerel yöneticiler, öğrenciler ve öğretmenler katıldı.

Törende bir konuşma yapan Faruk Eczacıbaşı, “Çocuklarımıza çağdaş dünyanın olanaklarının yanı sıra, hak ettikleri duygusal ve fiziksel ortamları sunmanın, onlara en iyi eğitimi vermek kadar öncelikli sorumluluğumuz olduğuna inanıyoruz. Eczacıbaşı Hijyen Projesi kapsamında, öğrencilerin fiziksel koşullarının iyileştirilmesine gösterilen özenin, yeni beceriler kazanmaları için verilen eğitimlerin ve onlara özel tasarlanan sosyal projelerin; YBO’lardaki çocukların hayata ve geleceğe farklı bir pencereden bakmasına katkı sağladığını umuyoruz. Bu sebeple, Bakanlıkla yaptığımız protokolü 5 yıl uzatarak, 25 okulu daha projeye dahil etme kararı aldığımızı açıklamaktan büyük mutluluk duyuyorum.” dedi. Konuşmaların ardından konuklar, okulun yenilenen tuvalet ve banyolarını gezdi.

Proje kapsamında, Eskil Atatürk YBO’nun tesisat altyapısının MEB tarafından onarılmasının ardından, derslik ve pansiyon bölümlerindeki tuvalet ve banyoları, VitrA ve Artema’nın ürünleriyle yenilendi, İpek Kağıt markalarından Selpak tüm öğrencilere kişisel hijyen ve tuvalet eğitimi verdi, okula temizlik kağıdı bağışladı. Eczacıbaşı Profesyonel ve Eczacıbaşı Girişim temizlik ürünleri desteğiyle katkı sağlarken, Topluluk çalışanlarından oluşan Eczacıbaşı Gönüllüleri iseokula bir müzik odası armağan etti.